
Już po raz czwarty, grupa uczniów Szkoły Podstawowej Milenium oraz Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Milenium wyjechała na zagraniczną wycieczkę szkolną, tym razem do Chorwacji. Naszą podróż rozpoczął przejazd z Gniezna do Berlina a następnie lot z Berlina do Splitu. Chorwacja to nieduży kraj, o którego wyjątkowej różnorodności kultur, krajobrazów i smaków mogli przekonać się nasi uczniowie. Pierwszy dzień naszej wyprawy był dniem zakwaterowania w Trogirze i zwiedzanii miasta.
Trogir to miasto portowe, założone w III wieku p.n.e. posiadające przepiękną starówkę, której zwiedzanie wąskich uliczek przenosi nas do odległej epoki. Starówka Trogiru wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Drugiego dnia naszej wycieczki wybraliśmy się do słynnej perły Adriatyku – miasta Dubrownik.
Dubrownik otoczony jest murami obronnymi, które skrywają nieopisaną liczbę zabytków, między innymi, Placa, główną ulicę Dubrownika, wielką fontannę Onufrego, Plac Luža z pałacem Sponza, (który jako jeden z nielicznych budynków Dubrownika, przetrwał trzęsienie ziemi w 1667r.) kolumnę Rolanda oraz Pałac Rektorów. Wizyta w Dubrowniku była niesamowitą atrakcją dla fanów popularnego serialu telewizyjnego „Gra o tron”, który był nagrywany właśnie w tym mieście. Fani mogli przejść przez bramę w Królewskiej Przystani oraz zejść schodami, którymi szła Cercei Lannister, odbywając swoją pokutną drogę wstydu.
Trzeciego dnia uczniowie zwiedzili kolejne miasto – Split, który jest prawie czterokrotnie większy od Dubrownika i jest drugim największym miastem Chorwacji. Split to dalmatyńska metropolia słynąca z fantastycznych zabytków. Należy do nich imponujący pałac rzymskiego cesarza Dioklecjana, który sprawia wrażenie średniowiecznego miasta z antycznymi pozostałościami, otoczonego murami obronnymi. Starówka znajduje się na miejscu dawnego pałacu Dioklecjana. Pałac Dioklecjana to właśnie stare miasto. Jego domy, mury, bramy, to elementy starej budowali, a miejskie ulice, po których obecnie spacerują miliony turystów, stanowiły kiedyś korytarze cesarskiego pałacu! Jedną z ciekawostek jest, że jeszcze dziś żyje w przestrzeni ograniczonej doniosłym obwarowaniem ponad 3 tys. ludzi. Stare miasto jest wielkim muzeum pod gołym niebem, tym ciekawszym, że nadal toczy się tam zwykłe życie. Nasi uczniowie mieli okazję chodzić wąskimi kamiennymi uliczkami, kamiennymi schodkami, przez gotyckie sklepienia, zadaszenia, podwórka, dziedzińce, rzeźbione portale, zaułki i bramy, które dzisiaj wypełnia życie współczesnego europejskiego miasta, czyli: sklepy, firmy, biura, kawiarnie, mieszkania. Do najbardziej imponujących części pałacu należy jego podziemie, które przebudowane zostało na kilka galerii.
Kolejny dzień był okazją do zwiedzania Parku Narodowego – Krka. Park narodowy obejmuje większą część biegu rzeki o tej samej nazwie, wzdłuż której oprócz piękna przyrody podziwialiśmy także liczne zabytki.
Obejrzeliśmy stare młyny wodne, dziś małe muzea etnograficzne, gdzie można dowiedzieć się, jak w dawnych wiekach mielono zboże. Są tu przewodnicy ubrani w tradycyjne stroje ludowe. Jednak główną atrakcją parku. jest siedem kaskad i wodospadów, z których najszerszy to Roški slap, a największy i najbardziej znany - Skradinski buk.
W ostatni dzień naszej podroży pożegnaliśmy słoneczną Chorwację, udając się do Splitu, z którego odlecieliśmy w kierunku Berlina i dalej do Polski.